Quantcast Foundation's Feature-Ohio Best Show

Sponsors



Author Topic: Foundation's Feature-Ohio Best Show  (Read 3912 times)

Offline red

  • Red
  • Forum Moderator
  • National Champion Poster
  • ******
  • Posts: 7850
  • Karma 65481
  • Gidget, my Money Man heifer
    • View Profile
    • Red Maple Maines
Foundation's Feature-Ohio Best Show
« on: March 03, 2007, 06:41:36 AM »
Greene County Fairgrounds, Xenia, Ohio
February 25, 2007
Judge: Clint Hall
201 head shown
Hosted by Delta Theta Sigma Fraternity, Wilmington College



Showmanship Results
   
  Senior Showmanship:
Top 5 pictured
1st - Jesse Hoobler,
Coshocton Co.
2nd - Jason Manning,
Adams Co.
3rd - LV Kline,
Stark Co.
4th - Travis Russell,
Shelby Co.
5th - Kayla Alexander,
Clinton Co.
6th - Brandon Corry,
Greene Co.
7th - Louise Kline,
Stark Co.
8th - Dwight Hamilton,
Highland Co.
9th - CJ Williams, Athens Co.
10th - Cassidy Ruff, Gallia Co.
 
     
   Intermediate Showmanship:
Top 5 pictured
1st - Lindsey Grimes,
Highland Co.
2nd - Bailey Harsh,
Delaware Co.
3rd - Megan Greenawalt,
Highland Co.
4th - Austin Trueblood,
Highland Co
5th - Ashley Winters,
Morrow Co.
6th - Kylee Shafer,
Preble Co.
7th - Leah Geuy,
Champaign Co.
8th - Shelby Bennett,
Clark Co.
9th - Ryan McIntosh,
Brown Co.
10th - Justin Kinser,
Stark Co.
     
     
   Junior Showmanship:
Top 5 pictured
1st - Cody Shafer,
Preble Co.
2nd - Lauren Grimes, Highland Co.
3rd - Molly Greenawalt,
Highland Co.
4th - Victoria Trbovich,
Carroll Co.
5th - Jessica Harsh,
Delaware Co.
6th - Jordon Mullett,
Coshocton Co.
7th - Breanna Oakes,
Clark Co.
8th - Cameron Alexander,
Clinton Co.
9th - Macie Ott,
Huron Co.
10th - Garret Davis,
Carroll Co.
     
   
   Beginner Showmanship:
Top 5 pictured
1st - Tyler Clark,
Miami Co.
2nd - Kady Davis,
Carroll Co.
3rd - Halee Allen,
Highland Co.
4th - Anna Kiesewetter,
 Miami Co.
5th - Curtis Harsh,
Delaware Co.
6th - Lauren Ott,
Huron Co.
7th - Karee Neff,
Ross Co.
8th - Colton Northrup,
Ottawa Co.
9th - Jacob Schwab
10th - Mackenzie Curless,
Clinton Co.
     
   Reserve Champion Heifer,
Megan Hunt, Darke Co.
Chianina Champion
     
  5th Overall Heifer,
Megan Greenawalt,
Highland Co.
Limousin Champion
   
  Champion Market Animal,
Leah Geuy, Champaign Co.
Crossbred Champion
   
   Third Overall Market Animal,
Breanna Oakes, Clark Co.
3rd Overall Crossbred Champion
     
  Fourth Overall Market Animal,
Madison Clark, Miami Co.
4th Overall Crossbred Champion
   
Top 5 Heifers  Top 5 Market Animals
Champion,
Hannah Winegardner
Shorthorn Champion  Champion Market Animal,
Leah Geuy, Champaign Co.
Crossbred Champion
Reserve Champion Heifer,
Megan Hunt, Darke Co.
Chianina Champion  Reserve Market Animal,
Austin Gibboney
Reserve Crossbred Champion
3rd Overall Heifer,
Kylee Shafer, Preble Co.
Crossbred Champion  Third Overall Market Animal,
Breanna Oakes, Clark Co.
3rd Overall Crossbred Champion
4th Overall,
Chloe Martin
Reserve Shorthorn Champion  Fourth Overall Market Animal,
Madison Clark, Miami Co.
4th Overall Crossbred Champion
5th Overall Heifer,
Megan Greenawalt, Highland Co.
Limousin Champion  Fifth Overall Market Animal,
Danielle Durham
Shorthorn Champion
   
Breed & Division Winners
   
Heifers  Market Animals

Angus
Ch - Lindsey Grimes,
Highland Co.
Res - Cassidy Ruff, Gallia Co.
 
Angus
Ch - Will Harsh, Delaware Co.
 

Chianina
Ch - Megan Hunt, Darke Co.
Res - Ryan McIntosh, Brown Co.
 
Chianina
Ch - Celeste Martin
Res - Austin Trueblood, Highland Co.
 

Hereford
Ch - Denelle Billman, Tuscarawas Co.
Res - Courtney Levering,
Morrow Co.
 
Hereford
Ch - Denelle Billman, Tuscarawas Co.
 

Limousin
Ch - Megan Greenawalt,
Highland Co.
Res - Hannah Williamson,
Coshocton Co.
   

High % Maine
Ch - Cameron Alexander, Clinton Co.
Res - Tyler Clark, Miami Co.
 
Maine-Anjou
Ch - Cory Wilt, Clark Co.
Res - Mason Perez, Darke Co.

MaineTainer
Ch - Double D Farms
Res - Jacob Schwab
   

Shorthorn
Ch - Hannah Winegardner
Res - Chloe Martin 
Shorthorn
Ch - Danielle Durban
Res -  Lance Utt, Portage Co.
 

Appendix Shorthorn
Ch - Victoria Trbovich,
Carroll Co.
Res - Alexis Johnson
   
Appendix Shorthorn
Ch - Dwight Hamilton,
Highland Co.
Res - Jessica Harsh,
Delaware Co.
 

Simmental
Ch - Halee Allen, Highland Co.
Res -  Clay Brown, Adams Co.

 
Simmental
Ch - Ashley Winters, Morrow Co.
Res - Louise Kline, Stark Co.
 

AOB
Ch - Victoria Trbovich
Res -  Katie Linhart

 
AOB
Ch - Allison Reed,
Sandusky Co.
Res - DJ Martin
 
Crossbred
Ch - Kylee Shafer
Res - Payton Farmer 
Crossbred
Champion Crossbred - Leah Geuy, Champaign Co.
Reserve Cross - Austin Gibboney
3rd Cross - Breanna Oakes, Clark Co.
4th Cross - Madison Clark,
Miami Co.
5th Cross - Cody Shafer,
Preble Co.
 
 
Market Heifers
Ch - Brandon Snider
Res - Andrea Clevinger
 

 
 
 
"People don't care how much you know until they know how much you care"
" Some succeed because they are destined to,
but most succeed because they are determined to."
www.redmaplemaines.com

 

Related Topics

  Subject / Started by Replies Last post
5 Replies
2920 Views
Last post November 13, 2009, 06:13:39 AM
by dare3324
1 Replies
1515 Views
Last post February 12, 2010, 05:06:01 PM
by Jason
5 Replies
2789 Views
Last post May 06, 2010, 10:58:38 AM
by aj
1 Replies
1811 Views
Last post November 04, 2011, 12:11:09 PM
by Jason
5 Replies
1994 Views
Last post May 21, 2013, 10:02:51 PM
by Jason

Powered by EzPortal

SteerPlanet Designed Websites

SteerPlanet Designed Websites

Steer Planet Classifieds & Auctions

Breeder Directory