I'm in CA, grow and cut or own hay. Grass hay, rye, orchard mix. 3 wire bales are roughly $9, alfalfa which we have had better luck feeding in the winter is now $18. Last year we picked it up for $8 per bale. Figured we f eed less, and the do better on the alfalfa.